مسیر

انقطاع وحی از رسول خدا صلی الله علیه به مدت چهل روز

در «بحار» از «تفسير عليّ بن ابراهيم» نقل مي‌كند، تا آنجا كه مي‌فرمايد: جماعتي از يهود نزد أبوطالب آمدند و گفتند: يا أباطالبٍ! إنّ ابْنَ أخيكَ يَزعَمُ أنّ خَبَر السّماءِ يأتيهِ؛ و نَحنُ نَسألُه عَن مَسائلَ، فَإن أجابَنا عَنها عَلِمنا أنّه صادقٌ و إن لَمْ يُخبِرْنا عَلِمنا أنّه كاذبٌ. فقالَ أبوطالبٍ: سَلوهُ عَمّا بَدا لكُم. فَسَألوهُ عَنِ الثَّلاثِ المَسائِل، فقالَ رسولُ الله صلّي الله عليه و آله و سلّم: غَدًا اُخبِرُكم (و لَم يَستَثْنِ) فَاحتَبَسَ الوحيُ عَنهُ أربعينَ يومًا حتَّي اغْتَمَّ النَّبيُّ صلّي الله عليه و آله و سلّم و شكَّ أصحابُه الّذينَ كانوا آمَنوا بِه ...[۱]

«اي أبوطالب! برادرزاده‌ات را گمان بر آنست كه اخبار آسمان بر او نازل مي‌شود. بنابراين ما مسائلي را از او سؤال مي‌كنيم، اگر پاسخ صحيح و درست داد مي‌دانيم كه ادّعاي او راست و مطابق با واقع است، و در غير اينصورت مُفتري و كذّاب است.

حضرت أبوطالب فرمود: هر آنچه را خواهيد بپرسيد تا پاسخ صحيح و حقّ را بيابيد. جماعت يهود از سه مسأله پرسش نمودند؛ رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم فرمود: فردا پاسخ شما را خواهم داد (ولي إن شاء الله نفرمود) خداي متعال نيز تا چهل روز وحي را از آن حضرت قطع گردانيد تا اينكه رسول خدا مغموم و دلشكسته گرديد و اصحاب او نيز در رسالت و بعثتش شك بردند...»

 

حضرت موسی چهل روز در کوه طور بود تا تورات بر او نازل گشت.

 

برای دیدن حضرت خضر باید ۴۰ صبح خانه را آب و جارو کرد تا حضرتش رخ بنماید..

 

قوم بنی اسراییل ۴۰ سال از ورود به سرزمین موعود ممنوع شد

 

[۱] بحار الأنوار (كتاب النبوّة) ج ۱۴، ص ۴۲۳