مسیر

ولایت مداری سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

دفاع از اسلام با دفاع از ولایت فقیه امكان پذیر است. اگر می خواهیم اسلام و جهان اسلام را در حاكمیت حفظ كنیم، باید بدانیم كه این امر بدون ولایت فقیه امكان پذیر نیست. در عراق مشخص شد، اگر جمهوری اسلامی و ولایت فقیه نبود، عتبات در هفته اول مورد تهدید قرار می گرفت، آرامش كشور و مردم در برابر موج های متلاطمی كه وجود دارد به دلیل وجود ولایت فقیه است. یكی از مهم ترین ویژگی های شهدا این بود كه برای دفاع از نظام و انقلاب بر اساس فرموده ولایت فقیه جان دادند. با افكاری كه در درون وصیتنامه های شهدا تبلور یافته، می توان به راه درست پی برد.

آنچه از ویژگی های سردار سلیمانی كمتر به آن پرداخته شده مسأله ولایتمداری ایشان است. در این رابطه همین بس كه وقتی مقام معظم رهبری مدال شجاعت را به وی اهدا می كند، با حجب و حیای فراوان، چشم در چشم فرمانده خود نمی دوزد و وقتی در مراسمی به همراه فرماندهان نظامی به حضور رهبری می زسد، علاوه بر احترام نظامی، دست به سینه می گذارد و در مقابل فرمانده كل قوا حاضر می شود كه این امر یعنی تمام وجود خود را در طبق اخلاص گذاشته و تقدیم فرمانده خود می كند.

شوق و ذوق او به ولایت فقیه یك امر قلبی بوده و می توان علاقه به ولایت فقیه را در چشمان این سردار رشید به وضوح ملاحظه كرد و در واقع حالت كرنش مانندی كه در احترام نظامی به رهبر انقلاب ادا می كند همان ذوق ولایت است.

سردار شهید سلیمانی، شاید توان انجام بسیاری از اقدامات شجاعانه را داشت اما انجام نداد كه دلیل این امر مطیع بودن و پشت سر ولی فقیه قرار گرفتن و خود را تابع محض فرمانده كل قوا دیدن است كه پیام های زیادی را در خود نهفته است.

حاج قاسم سلیمانی در مراسم سالگرد شهادت شهید حسن اسدی درباره مقام معظم رهبری گفت: «قوام ایران اسلامی و بقای آن به رهبریت آن است. مردم از من قبول كنید من عضو هیچ حزب و جناحی نیستم و به هیچ طرفی جز كسی كه خدمت می كند به اسلام و انقلاب تمایل ندارم. اما این را بدانید والله علمای شیعه را تماما و از نزدیك می شناسم. الان ۱۴ سال شغل من همین است. علمای لبنان را می شناسم. علمای پاكستان را می شناسم. علمای حوزۀخلیج فارس را می شناسم. چه شیعه و چه سنی والله، اشهد بالله، سرآمد همه این روحانیت، این علما از مراجع ایران و مراجع غیر ایران، این مرد بزرگ تاریخ یعنی آیت الله العظمی خامنه ای است.»                                                                                                                    حوزه ، www.yjc.ir

موضوع مناسبت: